O Renomie

Kilka słów o Renomie

Dom Handlowy Renoma to wyjątkowe miejsce we Wrocławiu. Budynek w ciągu swojej kilkudziesięcioletniej historii (otwarty 2 kwietnia 1930 roku) zachwycał swoją wyjątkową elewacją, na której pojawiły się oryginalne złocenia, a także niezwykłe rzeźby portretowe przedstawiające twarze ludzi pochodzących z różnych kontynentów. Symbolizować to miało nie tylko międzynarodowość towarów, ale przede wszystkim otwartość na drugiego człowieka: poszanowanie jego osoby oraz wyznawanych poglądów. Te ponadczasowe wartości są dla nas tak samo ważne, jak dla braci Wertheim – fundatorów tego obiektu.

Upływ czasu i wymogi nowoczesności sprawiły, że nieodzowna stała się rewitalizacja obiektu. Jednocześnie przeprowadzona została przez ówczesnego właściciela – firmę Centrum Development & Investments – jego kompleksowa modernizacja i rozbudowa. Ponowne otwarcie nastąpiło w 2009 r. Na jego pieczołowicie odrestaurowanej fasadzie podziwiać można m.in. ponad sto rzeźb portretowych, a także wielobarwne, mieniące się w słońcu płytki, częściowo dekorowane prawdziwym złotem.

Właścicielem Renomy jest Globalworth Poland Real Estate N.V. (GPRE), polska platforma nieruchomości biurowych, notowana od kwietnia 2017 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Portfolio spółki składa się z różnorodnych nieruchomości biurowych i biurowo-handlowych o wysokim standardzie, zlokalizowanych w Warszawie i innych dużych miastach Polski – Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Katowicach.

W 2009 roku Renoma została przebudowana i rozbudowana według projektu wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa. Na niższych kondygnacjach znalazło się ponad 120 sklepów i punktów usługowych, natomiast wyższe piętra zajęły biura oraz część restauracyjna.

W 2023 roku zakończyła się kolejna metamorfoza, w wyniku której przywrócono przedwojenną architekturę dziedzińców, wzbogacono ofertę, a także nadano budynkowi nowe funkcje i udogodnienia. Renoma jest jednym z trzech projektów biurowo-handlowych w portfelu Globalworth Poland, obok warszawskiej Hali Koszyki i katowickiego Supersamu.

Czy wiesz, że...

• Teren zajmowany obecnie przez Renomę pozostawał od XIII wieku aż do końca XVII wieku prawie niezabudowany. Stanowił przedpole średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Przedłużeniem ul. Świdnickiej był drewniany most, wychodzący ukośnie z Bramy Świdnickiej w kierunku południowo-wschodnim tak, że jego zakończenie znajdowało się w miejscu obecnego dziedzińca wewnętrznego.

• Szkieletowa, ważąca 3800 ton konstrukcja „Wertheima” wykonana została w hucie „Carlshütte” w Wałbrzychu, która specjalizowała się w stalowych konstrukcjach o dużej rozpiętości. Główną konstrukcję, na którą składały się stalowe słupy i rygle oraz ceramiczne płyty stropowe, postawiono w ciągu kilku miesięcy. Cały obiekt powstał po zaledwie ośmiu miesiącach budowy.

• Wewnętrzny południowy dziedziniec wyłożony był afrykańskim drzewem różanym, sala sprzedaży dywanów – orzechem kaukaskim, a w restauracji znajdującej się na V i VI piętrze użyto hebanu Makassar.

• Oświetlenie wewnętrznych dziedzińców stanowiły cztery gigantyczne żyrandole o stalaktytowej formie, zamocowane do kratownicy szklanego dachu. Znajdująca się na V i VI p. restauracja mieściła 400 osób, a jej sale otwierały się na tarasy z widokiem na całe miasto i panoramę Karkonoszy. Jedna jej część była salą jadalną, w drugiej był też parkiet taneczny. Istniało również specjalne wyjście na dach, gdzie urządzono taras spacerowy, oświetlony miniaturowymi latarniami.

• Pod ul. Świdnicką miał kursować podziemny tramwaj. Był to jeden z pomysłów wrocławskiego „Miastoprojektu”, gdy na fali dobrobytu lat 70. XX w. dyrekcja ówczesnej „Renomy” planowała przeprowadzić kompleksową modernizację obiektu.

• Wrocławski budynek jest największym zabytkowym obiektem tego typu w Polsce oraz jedynym zachowanym domem towarowym przedwojennego „Wertheima”.

2009

„Najlepsza realizacja architektoniczna 2009”

DH Renoma został nagrodzony w rankingu Skyscrapercity. Zajął pierwsze miejsce w rankingu na najlepszą realizację architektoniczną, zorganizowanym przez polski oddział międzynarodowego forum o architekturze. Prześcigając w zestawieniu m.in. Stary Browar w Poznaniu, poznański City Park czy łódzkie lofty „U Scheiblera”.

„Renoma: Reflections of Wrocław”

Historia odbudowy Renomy gościła w londyńskiej Arup Gallery na specjalnej wystawie organizowanej w ramach „POLSKA!YEAR”, czyli Rok Polski w Wielkiej Brytanii. Wystawa była częścią wydarzeń kulturalnych, realizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie i Instytut Kultury Polskiej w Londynie w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

2010

„Najlepsza realizacja architektoniczna 2010”

Budynek DH Renoma został po raz drugi nagrodzony przez polską dywizję międzynarodowego forum o architekturze Skyscrapercity.com. Drugi rok z rzędu Renomie przyznano tytuł najlepszej realizacji architektonicznej. Po raz pierwszy w historii tego konkursu zdarzyło się, by zeszłoroczny lider wygrał ponownie.

„Building of the Year 2010”

Renoma, jako jedyna inwestycja z Polski, została zakwalifikowany do ścisłego finału w konkursie „Building of the Year 2010”, organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Architektonicznego w Barcelonie. The World Architecture Festival – Convencions Internacional de Barcelona (CCIB) to najbardziej prestiżowe wydarzenie w branży architektonicznej na świecie.

“Refurbished Project of the Year 2009”

W lutym 2010 roku Renoma zwyciężyła w międzynarodowym konkursie CEE Retail Real Estate Awards organizowanym przez Europaproperty.com w kategorii obejmującej najbardziej udane modernizacje istniejących obiektów. Jury konkursu, składające się z wybitnych specjalistów w dziedzinie nieruchomości, doceniło wysoką jakość rewitalizacji Renomy oraz pieczołowitość z jaką właściciel obiektu zadbał o odtworzenie historycznych elementów fasady.

„Grand Prix za najlepszą realizację architektoniczną 2009”

Renoma zdobyła nagrodę główną Grand Prix w prestiżowym konkursie „Piękny Wrocław” na najlepszą realizację architektoniczną 2009 roku. Projekt rewitalizacji został też wcześniej nagrodzony pierwszą nagrodą w kategorii „obiekt użyteczności publicznej”.

„Grand Prix konkursu na Dolnośląską Budowę Roku 2009”

DH Renoma został nagrodzony przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa w konkursie na Dolnośląską Budowę Roku. Renoma została doceniona nie tylko za wygląd obiektu i rozwiązania konstrukcyjne, ale również pieczołowitość w odtworzeniu zabytkowych elementów elewacji.

„Nagroda roku SARP”

Nagroda dla Renomy przyznana przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. za znakomitą kontynuację wartości kulturowych, jakie w pejzażu miasta stanowi obiekt autorstwa Mendelsohna; za szczególną umiejętność poprowadzenia współczesnego i równorzędnego dialogu z uznanym dziełem modernizmu przy użyciu prostych, ale geometrycznie kunsztownie stosowanych środków wyrazu, dbałość o detal architektoniczny.

2011

„GRAND PRIX konkursu PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA”

Renoma została nagrodzona w kategorii obiekt lub obszar budownictwa społecznego. Konkurs „Przyjazna Przestrzeń Publiczna” polega na promowaniu jakości przestrzeni publicznej wzbogacającej rozwój nowych obszarów zurbanizowanych, kreowaniu spójnej urbanistyki przestrzennej oraz kompleksowej rewitalizacji obiektów i zespołów jako szczególnie interesujących dokonań twórczych w kształtowaniu ładu przestrzennego.

2016

„Nagroda Property Design Awards 2016”

Podczas Gali Property Design Awards 2016 wyróżniono najlepsze, najbardziej designerskie inwestycje komercyjne i publiczne, ostatniej dekady w Polsce. Statuetka w kategorii Bryła –centrum handlowe trafiła do wrocławskiego Domu Handlowego Renoma. Nagrody Property Design Awards 2016 zostały przyznane obiektom powstałym w ciągu ostatniej dekady. To największy zabytkowy obiekt tego typu w Polsce. Inwestor stworzył udany mariaż historii i nowoczesności – podkreślono w uzasadnieniu nagrody dla DH Renoma.

2022

„Renoma nagrodzona w konkursie Prime Property Prize 2022. Za udaną przebudowę”

Słynny dom towarowy, przez lata kojarzony przez wrocławian jako popularny „pedet”, został nagrodzony w konkursie Prime Property Prize 2022 w kategorii Inwestycja Roku – Rynek Powierzchni Handlowej. Jurorzy zwrócili uwagę na udany I etap przebudowy Renomy (efektem jest m.in. nowe, północne atrium). Finał wszystkich prac w Renomie jest planowany na I kwartał 2023 roku.

Wiodący właściciel i zarządca nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej

Właścicielem i zarządcą Renomy jest Globalworth – giełdowa spółka nieruchomościowa działająca w Europie Środkowo-Wschodniej, notowana na alternatywnym rynku inwestycyjnym (AIM) – submarkecie głównego rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie.

Firma jest czołowym inwestorem sektora biurowego w Europie Środkowo-Wschodniej, dzięki wiodącej pozycji zarówno w Rumunii, jak i w Polsce. Globalworth inwestuje w wysokiej jakości nieruchomości biurowe i parki logistyczne w pierwszorzędnych lokalizacjach, dzięki czemu uzyskuje dochody z najmu powierzchni prestiżowym najemcom z całego świata. Firma buduje nieruchomości, nabywa je, a także bezpośrednio nimi zarządza. Posiada portfel aktywów o wartości 3,2 mld euro (według stanu na 31 grudnia 2021 roku) zarządzany przez 240 specjalistów na Cyprze, Guernsey, w Rumunii i Polsce.

Około 94,4 proc. portfolio to nieruchomości komercyjne, głównie biurowe, wynajęte szerokiej gamie około 700 międzynarodowych i krajowych firm. W Rumunii spółka posiada nieruchomości w Bukareszcie, Timisoarze, Konstancy i Pitești. Z kolei w Polsce działa w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu. Więcej informacji na stronie www.globalworth.com