Pedet Renoma z nominacją do Oskara architektury. Wrocławski koncept restauracyjny w finale światowego konkursu
Otwarta zaledwie pół roku temu strefa restauracyjna PEDET w Renomie już zdążyła zdobyć nominację w prestiżowym konkursie architektonicznym „World Architecture Festival 2024”. Pedet, stanowiący istotny element oferty jednego z najbardziej ikonicznych budynków Wrocławia, zakwalifikował się do finału w kategorii „Restauracja i Bary”.
„The World Architecture Festival” to coroczny konkurs, podczas którego wybierane są najlepsze projekty architektoniczne z całego świata. Media branżowe nazywają go „Oscarami architektury”. Wrocławski PEDET znalazł się w finale konkursu, jako jeden z jedenastu najlepszych, w kategorii „Restauracje i Bary”. Projekt autorstwa wrocławskiej pracowni architektonicznej 3XA zostanie zaprezentowany na żywo podczas finałowej gali w Singapurze, w listopadzie tego roku.
PEDET to innowacyjny koncept kulinarny w Renomie – dawnym domu towarowym Wertheim, będącego symbolem modernizmu we Wrocławiu. Na 700 mkw. siedem oryginalnych konceptów gastronomicznych zachęca do odkrywania nowych smaków i celebrowania kultury jedzenia. W PEDECIE gastronomia, historia, kultura i rozrywka przenikają się wzajemnie. Projekt wnętrza wzmacnia tożsamość tego miejsca, czerpiąc z jego przeszłości i teraźniejszości, podkreślając miejski charakter przestrzeni poprzez otwarcie jej na pobliski Plac Czysty.
Wyjątkowy styl przejawia się w wystroju i charakterystycznych detalach architektonicznych. PEDET dostarcza niezwykłych doznań kulinarnych oraz integruje lokalną społeczność. W projekcie przywiązano ogromną wagę do efektu wizualnego przygotowywanej przestrzeni. Kolorystyka i materiały zostały starannie dobrane, aby współgrały z architekturą budynku. Dominują tu kamienne wzory, brązy, beże, mosiądz i terakota. Te same materiały można znaleźć we wnętrzu i na zewnątrz budynku Renomy, natomiast w części restauracyjnej wykorzystane są w sposób bardziej swobodny, mniej formalny. Ważnym elementem wyposażenia jest scena. To wielofunkcjonalna strefa, która służy jako część koncertowa wieczorem, a w ciągu dnia jako przestrzeń kawiarniana lub miejsce przeznaczone na wystawy.
Renoma jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Wrocławia i zarazem ikoną modernistycznej architektury. Obiekt otwarto w 1930 r. pod oryginalną nazwą Dom Towarowy Wertheim, a jego projektantem był berliński architekt Hermann Dernburg. Elewacje budynku ozdobiły istniejące do dziś rzeźby głów ludzi z różnych rejonów świata, mające symbolizować nie tylko międzynarodowe pochodzenie oferowanych towarów, ale przede wszystkim różnorodność kulturową i otwartość na drugiego człowieka. Zniszczony w wyniku działań wojennych Dom Towarowy Wertheim został częściowo odbudowany i otwarty w 1948 r. jako Powszechny Dom Towarowy, a wszystkie jego piętra oddano do użytku dopiero w 1985 r. Wtedy też budynek przyjął swoją obecną nazwę wyłonioną w konkursie przez mieszkańców Wrocławia.
W 2009 roku Renoma została przebudowana i rozbudowana według projektu wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa.. W 2023 roku zakończyła się kolejna metamorfoza, w wyniku której przywrócono przedwojenną architekturę dziedzińców, powiększono ofertę, a także nadano budynkowi nowe funkcje i udogodnienia. Renoma jest jednym z trzech projektów biurowo-handlowych w portfelu Globalworth Poland, obok warszawskiej Hali Koszyki i katowickiego Supersamu.