VerPan

Verner Panton (1926-1998) studiował w Technical School w Odense oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Był barwną osobowością, indywidualistą o niezwykłym wyczuciu kolorów, kształtów, światła i przestrzeni. W czasie swojej zawrotnej kariery zaprojektował serię nowoczesnych lamp całkowicie odmiennych od tego, co tworzyli współcześni mu Skandynawowie. Z niezachwianą wiarą w nieograniczone możliwości formy, pracował i odnosił sukcesy tworząc nowe teorie na temat zastosowania oświetlenia oraz tego, jak powinno ono wpływać na otoczenie.

Głównym celem mojej pracy jest prowokowanie ludzi, by używali swej wyobraźni. Wiele osób spędza swoje życia w szaro-beżowym konformizmie, śmiertelnie bojąc się używać kolorów. Eksperymentując ze światłem, kolorami, materiałami i meblami, a także korzystając z najnowszych technologii, staram się wskazywać nowe drogi, zachęcać ludzi, by używali swej fantazji i czynili swe otoczenie ciekawszym – mówił Verner Panton.

Oprócz lamp Pantone pozostawił po sobie wiele ciekawych projektów, a wśród nich designerskie dywany, zasłony, tkaniny tapicerskie, meble, krzesła, m. in. ZigZag i słynne czerwone krzesło Pantone chair.

Opis firmy: (http://www.verpan.com/)

Lampy według projektów Pantona produkowane są w Danii przez renomowaną firmę VerPan, która od początku współpracuje z rodziną projektanta i produkuje oświetlenie zgodnie z filozofią Vernera Pantona, łącząc jakość i oryginalność. W Polsce w niewielu miejscach można oglądać lampy wykonane przez VerPan. Oprócz Renomy, oryginalnymi lampami chwali się warszawska restauracja Hamak. Kolekcjonerskie oświetlenie VerPan można znaleźć również w niektórych polskich prywatnych rezydencjach.
Żyrandole Vernera Pantona znajdziemy w najbardziej prestiżowych miejscach na całym świecie, m. in. w duńskiej restauracji Japanske Have, ale i w Oceans Bar w Sydney, w restauracji Fudo w Dubaju, czy też w Grand Hotel & SPA Rodina w Soczi.

Opis pracy:

To model Fun 7DM – ogromna lampa o średnicy metra i wysokości 110 cm wykonana z krążków z macicy perłowej połączonych metalowymi łańcuszkami. Wszystko zawieszone jest na drewnianej płycie sufitowej. Ten model został zaprojektowany w 1964 roku, a wykonany teraz specjalnie dla RENOMY przez duńską firmę VerPan, znaną na całym świecie.

Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.